NoSql - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
NoSql
Anlamı not only sql, yani sadece sql değil. 2000 yılında (3 aşağı 5 yukarı) ortaya çıktı. Google gibi bir şirketin Big Table ve Cassandra (Microsoft destekli) ile destek verdiği yeni denilebilecek bir sistem. İlişkisel bir veritabanı olmaması onun en büyük eksiği. Aslında ilişkisel değil deniyor ama key value'ler ile ilişki sağlanıyor. Yani hash table misali. anahtar/deger ilişkisi mantığı. Veriler json veya xml olarak kaydediliyor ve oracle, mssql ve mysql'e göre ciddi derecede hız farkı var. Yani 1000 satırlık bir veriyi mssql 16 sn'de giriyorken nosql ile sadece 1,5sn'de bu verileri giriyorsunuz. (bu resime tıklayarak görebilirsiniz.)
 
Bankacılık işlemlerinde kesinlikle kullanılmaması gerektiği söyleniyor. Sonuçta açık kaynak bir proje ve birkaç firma haricinde destek veren yok. Bu nedenle ciddi veri kayıplarında büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Onun haricinde Twitter, Amazon gibi şirketler kullanıyor. 
Geliştirilmesi durumunda birçok şey değişecek olan bir sistem. Okul müfredatlarından tutun Oracle'ın bile şekil değiştirebileceği bir olay.
 
Sonuç olarak rdbms kullananların geçişlerde sıkıntı yaşayacağı kesin. İlişkilerin düzenlenmesi, join mantığının olmaması ve aynı anda sadece bir transaction'a izin veren bir sistem. Büyük sql query'lerinizi değiştirmeniz baya başınızı ağrıtabilir. Bu nedenle sıfırdan proje üretenler için uygun denilebilir. Şu an için uzak durmakta yarar var sanırım.