Hyper-V NUMA - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
 Yüksek CPU ve RAM gereken iş ihtiyaçlarında birden çok sunucu NUMA teknolojisi sayesinde tek bir makine gibi hizmet verebilir. Yani aynı SW cihazlarında olduğu gibi arkadan özel bağlantı kabloları ile bağlanır ve bunları hepsi tek bir makine gibi hizmet verebilir.
 
Ancak tabiki bu mimarinin de bir takım dezavantajları vardır. Örneğin NUMA sistem üzerinde sanal makine çalıştırmak için bir sanal katman kurdunuz ve bu sanal makineye belirli bir miktar RAM verdiniz, ancak verdiğiniz RAM den daha fazla RAM ihtiyacı olur ve bu RAM' i sağlayan NUMA nodu' u üzerinde daha fazla RAM yok ise, bu ihtiyaç bir birine paralel bağlı olarak ifade ettiğimiz diğer kasadaki RAM' lerden karşılanır. Ancak bu RAM ile kullanılan CPU farklı node' ların üzerinde olduğu için bir takım performans kayıpları yaşanabilmektedir.
 
Memory kaynağı, cpu’ların kendi cache’lerinden sonra kullanabildiği en değerli ve hızlı kaynaklardır. Bir CPU, kendi cache’i dışında bir memory modülü kullanmak istediğinde, öncelikli olarak kendine bağlı bellek modül grubuna erişmek ister ve bu grup o CPU için local memory konumundadır. Mainboard üzerindeki diğer bellek grupları ise (aslında öncelikle diğer CPU’lara bağlı modüller) remote memory konumundadır. Bir CPU gerektiğinde (mesela kendi grubu yetmediğinde) remote memory gruplarını da iş yapmak için kullanabilir. Ama haliyle local memory erişiminden daha yavaş bir erişim söz konusu olur.
 
 
8’er fiziksel çekirdeğe sahip, 4 soket fiziksel işlemci + 2TB bellek ile çalışan bir Host düşünün ve bu Host üzerindeki memory havuzunun 32GB’lık modüller ile oluştuğunu var sayın ki bu toplamda 64 adet fiziksel memory modülü demek oluyor. Bu Host üzerinde örneğin 32 vCPU ve 1TB memory atanmış bir sanal makine çalışsın. Bu senaryoda, daha performanslı bir CPU/Memory etkileşimi için hangi CPU’nun, hangi grup üzerindeki memory modüllerini öncelikli ve daha doğru kullanabileceğini sanal makineye birinin söylemesi gerekiyor. İşte sanal makineye bunu söyleyen mekanizma Hyper-V’ye entegre edilmiş olan NUMA kullanım yeteneği oluyor.