bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Gizli bilgilere, Erişim izinlerinin doğrudan olmadığı sistemlere illegal yol ve yöntemler kullanarak sızan kişi yada kişilere Hacker denir.
 Hackerler günümüzde 3'e ayrılmaktadır.
1- Black Hat (Siyah Şapkalılar) : En tehlikeli grup Siyah Şapkalılardır. Genellikle Virüs yazmak, Solucan yaymak, Botnet ve türevlerinden oluşan Zombi PC Ağları kurarak dDos saldırı atakları düzenlemek gibi amaçlar içinde olan Siyah Şapkalılar Hacker camiasının en çok zarar veren kişilikleridir. Genellikle etkili ve büyük saldırıları tek başlarına değil, Grup oluşturarak yaparlar.
 
2- White Hat (Beyaz Şapkalılar) : Bilgisini kötüye kullanmayan ama en az kötüler kadar bilgi sahibi olan iyi niyetli Güvenlik uzmanlarıdır. Penetrasyon Testleri yaparak Sistem ve Network'lerin güvenlik problemlerini analiz eder ve Güvenlik açıklarını yamalarlar. Beyaz Şapkalıların kendi içerisinde farklı gruplara ayrıldığı gözlemlenmektedir. CEH (Certified Ethical Hacker) Sertifikasına sahip olan Beyaz Şapkalı Hackerlerda mevcuttur.
 
3- Gray Hat (Gri Şapkalılar) : Siyah ve Beyaz gruba dahil olmayan ancak genede tehlike arz eden kişiliklerdir. Gündüz Takım elbise, Kravat takarak Sistem Uzmanı yada Güvenlik Uzmanı olarak çalışan, Gece bilgisayar başına geçtiği zaman bu işin tam tersini yaparak Sistemlere sızan, Kredi kartı bilgilerini paylaşan ve çalan kişilerdir. Türkiye'de Gri Şapkalı Hacker sayısı Siyah ve Beyaza göre oldukça azdır.