HTTPS - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Bankacılık işlemi, güvenli ödeme, kredi kartı bilgisi girme ya da özel bilgilerin yollanması gereken tüm iletişimlerde, kullanılması gereken protokol. Yukarıdaki türden bir iş yapacaksanız, browser'ın sol üst tarafında adresin https ile başladığını görmeniz gerekir. Ama sadece bu da yetmez.
1- Bankacılık işleminiz İşbankası ile ise, adres https ile başlamalı ve taksim (slash / ) isaretine kadar isbank.com.tr yazmalıdır.
Doğru Adres: https://www.isbank.com.tr/internet (Yeşil yerler, dikkat etmeniz gereken yerlerdir)
Yanlış Adres: http://www.lsbank.com.tr/internet (hem http ile başlıyor, hem de sizi isbank.com.tr değil, lsbank.com.tr'ye yönlendiriyor. Adreste gördüğünüz l harfi, küçük L'dir) Yani sizi bambaşka bir siteye yönlendiriyor, bu şekilde hacker'lar tüm kredi kartı bilgilerinizi kendine alabilir)
2- Adres satırında https://www.isbank.com.tr/internet adresi, yeşil arka plan ile yazılmışsa, bunun anlamı şudur: Site sertifika alırken ek bir takım güvenlik testlerinden geçmiştir ve siz siteye daha fazla güvenebilirsiniz. (EV Certificate denir)
3- Adres satırındaki https ile başlayan adres, kırmızı arka planla gösteriliyorsa, manası şudur: Bağlandığınız sunucu size bir sertifika sunmuştur ancak bu sunucu, makinenizin güvendiği (ve iyi bilinen) Verisign, GlobalSign, Thawte, GoDaddy, Tubitak, E-Guven gibi kök sertifika sağlayıcılardan alınmamıştır. Bu site, üzerinde para dönecek (kredi kartı vs..) bir site ise, hemen oradan uzaklaşın. Bu site, OWA tarzı uzaktan maillerinize ulaşmanızı sağlayan bir site ise, girmeden önce destek ekibiniz ile bu durumun normal olup olmadığı konusunda irtibat kurun (normal olabilir, olmayabilir de)