Greylist - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Temel olarak spam mailleri engellemek için kullanılan bir teknolojidir. Bildiğiniz gibi MTA yani mail server uygulamaları güvenilen domain veya mail adresleri için Whitelist, güvenilmeyenler için blocklist - blacklist kullanırlar.

Greylisting veya Graylisting olarakda bilir olan bu yöntemde ise gelen bir mail için

Kaynak ip
gönderen e-mail adresi
alıcı e-mail adresi

Bilgileri alınır ve bu 3 bilgi triplet olarak isimlendirilir. BU tripler eğer daha önce hiç görüşmemiş bir triplet ise MTA temporary rejection mesajı döner. RFC 2821 standartlarına göre çalışan normal bir mail server bu uyarıdan sonra maili uygun bir zamanda tekrar göndermeyi dener. Ancak siz bir spamcıysanız kullandığınız mail gönderme programları bu tür standartlara uymaz, maili gönderir, eğer gitmiyor ise bunlar ile ilgilenmez ve doğal olarak spam maillerde inanılmaz bir iyileşme elde edersiniz.

Tek sorun, eğer size mail gönderen MTA çok eski ise RFC standartlarını işletemez ve mail gerçekten size ulaşmaz.( eski mail server' lar RFC 821 standartlarına uygun çalışır, bu nedenle bu mesajlar size ulaşmaz. Yani temporary rejection mesajını permanent rejection olaraka algılar.