Facebook - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
2004 yılında Harvard öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. İlk kurucusu ve Sitenin arayüzünü tasarlayıp, kodlayan kişi de Mark Zuckerberg'dir. O zamanlar ki ismi "TheFacebook" olan site, 2006 yılında tüm Dünya'nın tanıdığı ve bildiği bir Sosyal Paylaşım sitesi haline gelmiştir.
 
Microsoft'un kurucusu ve halen daha en büyük Patronu olan Bill Gates tarafından, TheFacebook'un hisselerinin büyük bir meblaya satın alınmasından sonra daha da büyüyen Facebook, Günümüzde Dünya'nın en büyük Sosyal Paylaşım Sitesi olmayı başarmıştır.
 
Facebook'un büyüklüğünün en küçük göstergelerinden birisi, Ana sayfasının günde 50 milyar kere görüntülenmesidir. Dünya insanlarının Gerçek İsim ve Soyisimleriyle kayıt olduğu sitede insanlar Profillerine Fotoğraf ekleyebilmekte, Videolar ekleyebilmekte ve paylaşıp, yorumlayabilmektedir. Sürekli gündeme gelerek hep üzerinde tartışmaların döndüğü site olan Facebook, adından ve yaptıklarından daha uzun süre söz ettireceğe benziyor.
 
Geçtiğimiz yıl (2010) içerisinde Vizyona giren Filmlerden birisi olan "The Social Network" isimli Film, Facebook'un ve Kurucusunun Facebook'u kurarken başından geçen olayları anlatmaktadır.
 
ÇözümPark olarak bizleri Facebook üzerinden de takip edebilirsiniz:
http://tr-tr.facebook.com/group.php?gid=7346395793