Exchange Address Book Policies - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Dağınık mimarilere sahip Exchange organizasyonları için önemli bir yeniliktir. Bölge, şube, ekip veya birim bazlı ayrı adres defteri kullanmak veya görmek isteyen servisler için Address Book Policy ABP bizlere yardımcı olacaktır. Aslında ABP’ nin yaptığı işlem “Global address list (GAL) segmentation” veya  “GAL segregation” da olarak bilinen herkes için tek olan ve tüm şirket çalışanlarını gösteren bu adres defterini segmentlere ayrımaya yarar.
Bu işlemi tabiki Exchange 2007’ den beri yapabiliyorduk ancak bu işlem için Query Base DN veya access control lists (ACLs) kullanıyorduk ve bu da bir hayli zor bir yöntemdi. Şimdi ise ABP ile bunu kolaylıkla yapabilmekteyiz.
 
Ancak ABP kullanmak için bazı şartlar bulunmaktadır.
Öncelikle bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcı mailbox’ ları Exchange 2010 SP2 yüklü bir mailbox sunucularında barındırılıyor olmak zorundadır.
 Ayrıca ABP kullanmak istiyorsak Hierarchical Address Book (HAB) özelliği devre dışı olmalıdır. Son limitasyon ise Exchange Server GC olan bir DC üzerinde yüklü ise bu özellik kullanılamaz.
Not ; Outlook for Mac ve Entourage LDAP erişimleri olmayan ürünler olduğu için bu özelliği kullanamamaktadır. Çünkü şirket networklerine bağlık bu iki yazılım Microsoft Exchange Address Book service yerine direk olarak Global Catalog üzerinden Active Directory’ ye sorgu yapmaktadır. Fakat Outlook for Mac 2011 eğer internet üzerinden bağlantı kuruyor ise OAB veya Exchange Web Services (EWS) lerine bağlanabildiği için kendisine atanan ABP’ leri GAL bazlı olarak alabilmektedir.
Not ; ABP office 365 üzerinde çalışmamaktadır. Bu nedenle hybrid bir deployment yapmanız halinde office 365 üzerindeki kullanıcılarınız tüm adres defterini segmentlere ayrılmamış olarak yani varsayılan biçimde görecektir.
Bu konuda daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.
 
Exchange Server 2010 Address Book Policy