ETRN - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
ETRN: Extended Turn ün kısa yazılmış şeklidir.
Bir Exchange sunucumuz var diyelim. Bu exchange sunucumuz down olduğunda ya da kurumumuzun internet dünyası ile ilişkisinde bir sorun yaşandığında, dış dünyadan email gönderenlerin mesajları Exchange sunucumuza ulaşamayacaktır.
Eğer bir ISP den ETRN hizmeti alırsanız, sizin exchange sunucunuza net den ulaşılamıyor ise dışarıdan gönderilen mailler bu etrn sunucusuna düşecektir. Ve sizin exchange sunucunuz ayağa kalktığında etrn sunucusundaki mailler otomatik olarak sunucunuza iletilecektir.
Yalnız, ETRN sunucularında bu mailler genellikle 2 ya da 3 gün boyunca tutulur.(Sözleşmenize bağlıdır.) Eğer bu süre zarfında dış dünyadan exch. sunucunuza halen erişim yok ise ETRN sunucusu üzerindeki maillerde otomatik olarak silinecektir.
Ayrıca ETRN hizmeti alıyorsanız, etrn sunucu ip sinin kendi firewall'ınızda engelli olmamasına dikkat edin; pek çok kurum etrn hizmeti alır ancak firewall da dışarıdan içeriye etrn sunucu ip sine izin vermediğinden mailler exc. sunucuya ulaşamaz ve dolayısıyla etrn hizmeti de anlamını yitirir.