Conditional Forwarding - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Bir DNS server'a ip adresini bilmediği  domainlerden sadece birinin IP si girilerek ilgili domainle ilgili isim çözümlemesi ekleme işlemidir.
DNS Server isim çözümlemek için varsayılan olarak aşağıdaki sıralamayı takip eder
Kendi üzerindeki kayıtlar
Cache
Conditional Forward
Forward
Root Hints
 
Örneğin sizin şirketinizdeki bir dns server cozumpark.com Active Directory Domain yapısına hizmet vermektedir. Bu durumda üzerinde tek bir zone olacaktır bu da cozumpark.com' dur.
Ancak dns olarak sorgu aldığı zaman örneğin www.google.com adresini birisi bizim dns sunucumuza sorarsa dns yukarıdaki sıraya göre hareket edecektir. Kendi üzerinde google.com zone' u yok. Eğer daha önce çözmedi ise cache de olmaz, işte bu tür sorgularda yani kendi üzerinde olmayan ancak çözümlenmek üzere kendisine gelen sorguları kolaylıkla o da başka bir dns' e sorsun diye dns üzerinde forward tanımlarız. Örneğin kendi dns sunucumuza deriz ki sana gelen sorguları türk telekom dns lerine sor. Bu normal bir forwarding işlemidir. Bu sayede sorgular kök dns sunucuları yani root hint lere çıkmaz ve böylece sizin dns server hem daha hızlı sonuçlara ulaşır hemde daha az dış dünyadaki server' lar ile muhattap olur.
Peki Conditional Forwarding nedir dersek ? Bu da aslıdna bir nevi yönlendirmedir. Ancak tüm gelen istekleri değil belirli domain adları için belirli dns sunucularına yönlendirme denebilir.
Örneğin tüm sorgular için 195.175.39.39 yani türk telekom dns sunucu ip adresini girerseniz. Ancak sürekli çalıştığınız, partner olduğunuz veya igdas, tedas, iski vb tahsilat yaptığınız yerlerin ise dns sorgularını türk telekom yerine direk bu alan adlarının name server yani dns sunucularından öğrenmek isterseniz bu durumda önce bu alan adını yazıyor ve sonrasında ise bu alan adı için bir dns ip adresi giriyorsunuz, işte bu işleme conditional Forwarding denmektedir.
DNS hakkında daha fazla bilgi için
 
http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=DNS&a=1