Bulut Bilişim - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
İhtiyaç duyduğunuz verilerin ve hesaplamaların sizin bilgisayarınızda değilde, uzaktaki birçok bilgisayarda tutulması ve hesaplanması mantığına dayanıyor. Bunun gibi internet üzerinde 20 den fazla tanım bulabilirsiniz ama aslen Cloud tanımı yapmak için gerçekten bu ve bunun ile ilişkili olan teknolojileri bilmek gerekmektedir. Bende uzun bir süredir Cloud üzerinde çalıştığım için kendi tanımımı yapmak istiyorum son derece basit bir şekilde :
Sahip olduğunuz programları veya uygulamaları yerel hard diskler yerine interner üzerindeki sunucularda barındırmanızdan ibaret olan bir teknolojidir .
Örneğin şirketinizdeki mail serverı kaldırıp mail için cloud hizmeti veren bir firma ile anlaşıyorsunuz ve o da size bir web arayüzünden mail serverı yönlendirmenizi sağlıyor bu sayede o mail server için ; donanım , lisans, bakım , elektrik , yedekleme , yenileme, yama yönetimi vb pek çok gider kaleminden kurtulmuş oluyorsunuz. Bunun gibi ; veri tabanı , active directory , sharepoint , crm, mail server ve aklınıza gelebilecek pek çok servis Microsoft , IBM , Google ve Vmware gibi global oyuncuların Data Center larındaki cloud ürünleri üzerinde çalışmaktadır.
Cloud Computing hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki podcast' i dinleyebilirsiniz
 
http://www.cozumpark.com/blogs/podcast/archive/2010/05/02/podcast-cloud-computing-bulut-bili-imi.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/default.aspx