Adprep - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
Bir komut seti aracıdır. Her windows server yükleme medyasının içinde bulunan ( \Support\Adprep ) bu komut seti yardımı ile yeni sürüm bir windows işletim sisteminin var olan ortama bir dc olarak eklenmesi için gerekli ön adımları gerçekleştirmemize yardımcı olur. Örneğin mevcut directory yapınızda windows server 2000 veya 2003 işletim sistemi üzerinde çalışan Domain Controller' larınız var ise bu durumda ortama 2008 veya 2008 R2 bir domain controller eklemek için öncelikle adprep komutunu çalıştırmanız gerekmektedir. Bunu yapmadan direk dcpromo diyerek kuruluma başlarsanız zaten bu konuyu özetleyen bir hata alırsınız.
Son sürüm olan adprep bundan önceki tüm güncellemeleri içinde barındırdığı için 2003 bir ortamı 2008 R2 ye yükseltmek için öncelikle 2008 dvd si içerisindeki adprep ardından 2008 r2 dvd si içerisindeki adprep aracını çalıştırma ihtiyacı duymazsınız.
 
Parametreleri olan bu araç ile yapılan işlemler aşağıdaki gibidir;
 
( aşağıdakilerin hepsi çalıştırdığınız parametreler ışığında değişiklik gösterebilir )
 
Active Directory Schema yı güncellemek
Security Descriptor' ların güncellenmesi
Sysvol klasöründeki dosyaların ve Active Directory içerisindeki Objelerin Access Control List ACL' lerinin güncellenmesi
İhtiyaç duyulması halinde yeni obje tanımlanması
İhtiyaç duyulması halinde yeni konteynır tanımlanması
 
Kullanma mantığı ise son derece basittir. Bu konuda yazılmış makalelerimizde detaylı anlatım olduğu için ben sözlük üzerinde sadece kısaca açıklayacağım ;
 
2008 R2 DVD si içerisindeki adprep veya 32bit bir domain controller üzerinde çalıştıracaksanız adprep32.exe yi kopyalamanız ve eski sürüm dc de çalıştırmanız yeterli.
adprep /forestprep - Tüm forest içerisinde sadece bir kere çalıştırılması ve yetki olarak schema admins grubu üyesi olunması gerekmektedir. Eğer birden çok dc olan bir ortamınız var ise schema master rolü hangi dc de ise onun üzerinde çalıştırılması gereklidir.
 
adprep /domainprep  - forest içerisindeki her domainde çalıştırılması gerekmektedir ( tabiki bir forest içerisinde birden çok domain yapınız var ise ). Domain admins grubu üyesi olunması gerekmektedir yetki noktasında. Eğer birden çok dc olan bir ortamınız var ise infrastructure operations master rolü hangi dc de ise onun üzerinde çalıştırılması gereklidir.
 
adprep /domainprep /gpprep - Forest içerisindeki her domain için çalıştırılması gerekmektedir. Eğer birden çok dc olan bir ortamınız var ise infrastructure operations master rolü hangi dc de ise onun üzerinde çalıştırılması gereklidir. Domain admins grubu üyesi olunması gerekmektedir yetki noktasında

adprep /rodcprep - Tüm forest için tek bir sefer çalıştırmak yeterli olur. Bu komutun amacı eğer ortama windows server 2008 ile hayatmıza giren RODC rolünü ekleyecekseniz çalıştırmanız gerekmektedir.
 
 adprep ile yapılan işlemlerde sorun çözümü için aşağıdaki dizinde yer alan logları inceleyebilirsiniz
 
%Systemroot%\system32\debug\adprep\logs