ASP.NET MVC - ÇözümPark Sözlük
bu bir ukde! doldurmak ister misin?
ASP.NET MVC:Asp.net içerisinde bulunan MVC nin açılımı Model View Contoller olarak geçer.Temel amacı oluşturduğumuz bir Web projesini 3 kısım haline ayırarak bu parçalar üzerinden çalışmanızı sağlayan bir fonksiyondur.MVC nin bir diğer özelliği ise bu tarz bir proje uygulamasında MVC oluşturulan projeyi 3 katmana  böler ve her bir katmanda yaptığınız değişiklikler ve uygulamalar diğer katmanları etkileyemeyecek şekilde uygulamalarımızı gerçekleştirmemizi sağlar.
ASP.NET MVC yi tool bazında incelersek oluşturduğumuz bir MVC uygulamasındaki yönetim panelinde 3 ana bölüm halinde aşağıdaki katmanlar karşımıza gelicektir.
Model:Bu kısım veriyi işleyerek modelleme yapılan kısımdır.Controller üzerinden gelen komutları doğrultusunda verileri işler ve bu işlenen verilerin kontrolünü sağlar.Uygulama üzerinde yapacağımız veri tiplerini tanımlayabiliyoruz.
View:Contoller ve Model üzerinde oluşturdugumuz uygulama katmanları son kullanıcıya sunulucak hale gelerek bu kısımda derlenir.
Controller:Oluşturulan uygulamada bu 3 katman arasında merkezi yönetim görevi görür.Model katmanından aldığı bilgileri View de görünmesini sağlar aynı şekilde View den aldığı requesti Model katmanına iletir.