yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

3 + 13 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
cozumpark cozumpark cozumpark
 • ASP.NET MVC

  ASP.NET MVC:Asp.net içerisinde bulunan MVC nin açılımı Model View Contoller olarak geçer.Temel amacı oluşturduğumuz bir Web projesini 3 kısım haline ayırarak bu parçalar üzerinden çalışmanızı sağlayan bir fonksiyondur.MVC nin bir diğer özelliği ise bu tarz bir proje uygulamasında MVC oluşturulan projeyi 3 katmana  böler ve her bir katmanda yaptığınız değişiklikler ve uygulamalar diğer katmanları etkileyemeyecek şekilde uygulamalarımızı gerçekleştirmemizi sağlar.
  ASP.NET MVC yi tool bazında incelersek oluşturduğumuz bir MVC uygulamasındaki yönetim panelinde 3 ana bölüm halinde aşağıdaki katmanlar karşımıza gelicektir.
  Model:Bu kısım veriyi işleyerek modelleme yapılan kısımdır.Controller üzerinden gelen komutları doğrultusunda verileri işler ve bu işlenen verilerin kontrolünü sağlar.Uygulama üzerinde yapacağımız veri tiplerini tanımlayabiliyoruz.
  View:Contoller ve Model üzerinde oluşturdugumuz uygulama katmanları son kullanıcıya sunulucak hale gelerek bu kısımda derlenir.
  Controller:Oluşturulan uygulamada bu 3 katman arasında merkezi yönetim görevi görür.Model katmanından aldığı bilgileri View de görünmesini sağlar aynı şekilde View den aldığı requesti Model katmanına iletir.