forestprep

Temel olarak 3 ayrı ürün için kullanılan bir komut setidir. Hem Exchange Server kurulumlarında hem OCS hemde Active Directory domain yapılarının yeni sürümlere yükseltilmesinde kullanılır. Bu nedenle her üç konuyuda ayrı ayrı anlatacağım.

İlk olarak Exchange server için kullandığımız forestprep komutundan bahsedelim. Bir ortama ( forest ve tabiki içerisindeki domainler ) Exchange server kurmak istiyorsanız eğer bu durumda mevcut domain yapısına Exchange server' ın ihtiyaç duyduğu objeleri ve schema içerisindeki öz nitelikleri ( attribute ) eklemek gereklidir. Daha basit bir manada, Exchange olmayan bir Domain ortamında Exchange için gerekli olan öz nitelikler yoktur ( email adres sekmesi, mailbox özellikleri, kota, active sync vb yani exchange ile alakalı bölümlerin olmadığını görürsünüz ). Bu komut sayesinde bir forest içerisinde tek olan ( yani bu forest içerisindeki tüm domainlerin kullandığı ) schema içerisine bu yeni öz nitelikler eklenir ve bu sayede forest bazında sadece bir kez çalıştırılarak tüm forest için exchange kurulumunda gerekli olan ön hazırlıkları yapan komuttur. Bu komut sayesinde exchange server için gerekli olan class' lar ve attribute' ler oluşur. Ayrıca kurmaya çalıştığınız exchange server versiyonuna göre isminde değişiklik olan AD içerisinde bir OU oluşturur ve gerekli izinleri tanımlar. Bu komutu çalıştırmak için Schema admin veya Enterprise Admin grubuna dahil olmak gerekmektedir. Benzer şekilde OCS içinde gerekli olan objeleri açar, öznitelikleri ekler ve birde universal grup tanımlaması yapar.

 

Bir diğer kullanım alanı ise AD yükseltmelerinde kullandığımız adprep.exe nin bir switch' i olarak kullanılır. adprep /foresprep benzer şekilde forest bazında yeni objelerin oluşturulmasını sağlar. Örneğin nasıl exchange kurulumunda gerekli olan alt yapı sağlanıyor ise burada da yeni sürüm windows server ile gelen özelliklerin çalışması için gerekli olan objeler veya öz nitelikler eklenir ( örneğin windows server 2008 r2 ile gelen recyclebin özelliği eski sürümlerde yoktu ve bunun için forestprep gereklidir.