logon timestamp

Bir kullanıcının son logon zamanını öğrenmek için logon timestamp bilgisine başvurulur. Ancak NT zamanında bu bilgi istendiğinde gelen bilgi PDC veya BDC ye yapılan son logon bilgisiydi .

Büyük bir organizasyonda bu kullanıcının gerçekten en son ne zaman logon olduğunu anlamak için tüm dc lerden bilgi geçmek gerekiyordu ve bu da pratik bir yöntem değildir tabiki . Windows 2000 de de ne yazık ki bu konuda çok bir ilerleme kat edilmedi . lastlogon attribute’ ünde bir kullanıcının en son log olma zamanı tutulmaktaydı fakat replike olmayan bir attribute dü bu, yani yine aynı sorun ile karşı karşıyayız. Oysaki 2003 de sonunda bu konuda ciddi bir ilerleme gerçekleşti. Nasıl mı ? Active directory schema da user objesi için yeni bir attribute eklendi “lastlogontimestamp” ki lastlogon ile benzerlik göstermek ile beraber iki farkı vardır ;

 

1 – En önemli özelliği bu attribute replike olmaktadır.

 

2 - Gereksiz replikasyon trafigine neden olmamak icin haftada bir veya daha gec vakitlerde yapilir.bu bir problem degildir cunku lastlogon kayidi genellikle adminler tarafindan kullanilan ve genellikle adminler kullanicilarin bir ay veya daha oncesine kadar logon olmayinlari ad ye sorgu cekerler.