PPTP

PPTP, birden çok protokol trafiğinin şifrelenmesini ve ardından IP ağı veya Internet gibi ortak IP ağı üzerinden gönderilmek üzere bir IP üstbilgisi ile kapsüllenmesini sağlar. PPTP uzaktan erişim ve siteden siteye VPN bağlantıları için kullanılabilir. Internet, VPN için ortak ağ olarak kullanıldığında, PPTP sunucusu, biri Internet üzerinde diğeri de intranet'te bulunan iki arabirime sahip PPTP etkin bir VPN sunucusudur.

 

Daha fazla bilgi için

 

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/10/05/vpn-virtual-private-network-nedir.aspx


PPTP, Point To Point Tuneling Protocol anlamına gelir. A noktasından B noktasına yapılan bağlantıda NAT sistemi kullanılarak oluşturulan tünel sistemidir. Ağ yapılarının direk olarak birbirlerine bağlantısında NAT kullanmasından dolayı pek tercih edilmemektedir. Protokolün kendi adını taşıyan PPTP Server ve PPTP Client sistemleride vardır. 40 ve 128 Bitlik şifreleme sistemleri ile çalışmaktadır. Genel kullanım alanlarında host sistemlerin merkezi sistemleri bağlanması ve xDSl modemlerin BRAS sistemleri olmayan yapılarda PPTP aracılığı ile doğrulama yaptırılması sisteminde kullanılır. 

Yapısında kullanılan şifreleme algoritmasının zaaflarından dolayı Microsoft tarafından Windows Vista da benzer ama daha güçlü ve SSL Vpn altyapısını kullanan bir sisteme geçilsede bu sistem Windows 7 de gerekli desteği bulamadığından dolayı kaldırılmıştır. Günümüzde SSL VPN sistemlerinin yaygınlaşması sonucu tercih sebebi olmaktan çıkan bir sistemdir.