Roaming Profile

Windows işletim sistemlerinde kullanıcıların profile klasörlerini locak disklerin yanında sunucu üzerinde tutulması işlemidir. Yani bir makineye logon olduğunuz zaman logon isminizin karşılığında bir klasör açılır ve içerisine size ait olan tüm veriler kayıt edilir ( belgeler, masa üstü, program ayarları, start menüsü vb ). Siz log off olduğunuzda tüm bu klasör merkezi bir sunucu üzerinde belirtmiş olduğunuz yere kopyalanır. Bu sayede başka bir makinede logon olurken sistem öncelikle roaming profile tanımınıın olup olmadığını kontrol eder ve eğer roaming profile tanımı yapılmış ise bu klasöre giderek bu içeriği o makineye tekrar kopyalar. Böylece domain' e üye hangi makinede logon olursanız olun hep aynı masa üstü ve belgelerinizi görebileceksiniz. Bu özelliğin en büyük yararı makine bağımsız kullanıcıların profilleri ve doğal olarak tüm içeriği merkezi olarak yedeklenebilir ve makinedeki herhangi bir soruna karşı veri kaybı olmaz. Dez avantajı ise, eğer yüklü profile sahibi kullanıcılar sürekli olarak makine değiştiryor ve sürekli farklı makinelerde logon oluyor ise her makineye bu profile dosyası kopyalanacağı için disklerde gereksiz yer kaplayacak ve bu kopyalama sırasında hem network hemde file server ciddi manada performans sorunu yaşayacaktır. Bu nedenle her kullanıcı için roaming profile yapılmaz. Sadece buna ihtiyaç duyan kullanıcılar için roaming profile yapılması daha doğrudur. Ayrıca kullanıcı sayısına göre profile farklı file serverlara veya merkezi çoklu disk ünitelerine ( SAN, NAS vb ) yönlendirmek olası performans sorunlarını aşmanızda sizlere yardımcı olacaktır.

 

Çalışma mantığına bakacak olursak aşağıdaki şekilde özetlenebilir;

 

Kullanıcı ilk kez gezici olarak oturum açtığında profil sunucusu üzerinde henüz hiçbir profil dosyası olmadığı için yerel diskteki profil dosyalarını kullanacaktır. Daha sonra kullanıcı oturumu kapattığında, yerel diskindeki profil dosyaları bizim tarafımızdan ayarlanan profil sunucusunda ilgili yere kopyalanır. Bu işlemin süresi, kopyalanacak profil verilerinin boyutuna göre farklılık gösterir. Kopyalama işlemi bittikten sonra oturum kapanır.

 

Daha sonra kullanıcı ikinci kez oturum açmak istediğinde (bu herhangi bir bilgisayar olabilir) kullanıcıya ait olan profil dosyaları, profil sunucusu üzerinden yerel diske kopyalanır. Çünkü artık sunucuda duran bir profil vardır ve öncelik onundur. Bu işlem zamanı da kopyalanacak profil verilerinin boyutuna göre farklılık gösterir. Kopyalama işlemi bittikten sonra oturum açılır ve kullanıcı dosyalar ile çalışmaya başlar. Bu sırada kullanıcı tarafından gerçekleştirilen tüm işlemler profil sunucusu üzerindeki dosyalarda değil, direk yerel diskimize indirilen kopya üzerinde gerçekleşir. (Bu nedenle çalışma esnasında hız normaldir ve networkte ekstra trafik yaratılmaz) Yani profil açıldıktan sonra profil sunucusu ile oturum açtığımız terminal arasında fazla bir trafik yoktur. Ama kullanıcı oturumu kapattığında tekrar yerel diskimizdeki profil dosyaları profil sunucusuna kopyalanarak eşitleme gerçekleşir. Bu şekilde her oturum açma ve kapatma esnasında, profil sunucusu ile terminal arasında bir trafik vardır.

 

daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz

 

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/roaming-user-profiles-nas-l-yap-land-r-l-r.aspx