folder redirection

Windows işletim sistemlerinde group policy yardımı ile istemcilerin yerel bilgisayarlarında kullandıkları klasörleri sunucu üzerindeki bir dizine yönlendirme işlemidir. Yani şirket çalışanlarınızın klasörlerini kendi disklerinde değilde sunucu üzerinde saklamasını istiyorsanız folder redirection işlemini kullanabilirsiniz. Ancak burada unutulmaması gereken konu, çok fazla sayıda çalışanın yetersiz disk okuma / yazma hızına sahip sunuculara yönlendirilimesi durumunda çalışanlar ciddi sorunlar yaşayabilir. Bu noktada alternatif olarak roaming profile çözümünü kullanabilirsiniz.

Peki folder redirection yararları nelerdir;

Kullanıcılar verilerine her yerden erişebilirler. Yani hangi makineden logon olduğu önemli değildir. ( sadece yönlendirilen klasördeki veriler için geçerlidir )

Kullanıcı verilerinin yedeklenmesi merkezi olarak kolayca yapılabilir

Disk kota özelliği sayesinde merkezi olarak klasörlere kota koyma imkanına sahip olabilirsiniz

Offline Files desteği sayesinde network bağlantısının olmadı durumlarda da ( laptop kullanıcılarının vpn olmadan şirket verilerine ulaşmak istemeleri gibi durumlar için ) verilerine ulaşabilirler.

 

Folder redirection ile yönlendirilen klasörlerin listesi aşağıdaki gibidir;

 

%UserProfile%\Application Data
%UserProfile%\Desktop
%UserProfile%\My Documents
%UserProfile%\Start Menu

 

daha fazla bilgi için

 

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/09/group-policy.aspx

 

http://www.cozumpark.com/blogs/small_business_server/archive/2010/08/07/small-business-server-2008-shared-folders-ve-folder-redirection-kurulumu.aspx