PST

PST dosyası, Microsoft Outlook yazılımı tarafından bilgilerin saklanması için kullanılan veri dosyası uzantısıdır. Buradaki bilgilerden kasıt, mailler, maillerin ekleri, kontaklar, ajanda bilgileri, notlar vb tüm outlook içeriğidir. Bir outlook programı için birden çok pst dosyası açarak farklı hesapları veya farklı klasörleri bu pst dosyaları üzerinde saklayabilirsiniz. Özetle pst dosyası outlook için veri tabanı dosyasıdır.

pst dosyası outlook sürümlerine göre farklı boyut sınırlamalarına sahiptir. Outlook 2002 ve önceki sürümlerinde, .pst dosyaları American National Standards Institute (ANSI) biçimindedir ve toplam boyut sınırı 2 gigabayttır (GB). Outlook 2003 ve 2007 pst dosyaları Unicode biçimindedir. Varsayılan ayar olarak bu iki sürüm içinde boyut 2gb olarak ayarlıdır ancak aşağıdaki makaledeki adımları takip ederek bu sınır 20gb boyutuna çıkarılabilir.

 

http://support.microsoft.com/kb/832925

 

 

Outlook 2010 da ise bu boyut 50gb olarak ayarlanmıştır.

 

not ; bu boyut sınırlamaları ost dosyaları içinde geçerli olup, boyut arttırma ve azaltma işlemleri pst + ost dosyaları için geçerlidir. ( yani boyutu pst dosyası için  50gb' a çıkardığınız anda ost dosyası içinde bu boyut 50gb olur)