jitter

Network iletişiminin kabusu. Tipik bir iletişimde gecikme (latency) yaşanır. Yani her paket, (yolda geçen süreyi de hesaba katarsak) alıcısına bir miktar geç ulaşır. TCP gibi bağlantı konfirmasyonu alan protokollerde bu bir sorun olmaz, paket geç gitse hatta gitmese de bu algılanabilir ve gerekirse tekrar gönderilir. Sorun UDP gibi bağlantısız (conectionless) iletişimlerde yaşanır. Ses ya da görüntü aktarımı buna tipik bir örnektir. Paketler çok hızlı akmak zorundadır, aksi halde göz ya da kulaklar aradaki kesintileri algılar ve bu hoş olmaz. Buna neden olan, latency'dir.

Jitter ise, latency'nin öngörülemez sürelerde devam etmesidir. Yani bir ağda paketler genelde 10-20 ms arası gecikme ile alıcısına ulaşıyor ve bu aralık pek değişmiyorsa, burada jitter çok düşüktür diyebiliriz. Başka bir örnekte ise, paketler alıcısına t zamanında 10 ms, bundan 1 saniye sonra 400 ms ve bundan 1 saniye sonra 250 ms ile ulaşıyor, başka bir deyişle gecikme süresi tutarlı olmuyor ise, burada jitter çok yüksektir diyebiliriz.

Latency yüksek bile olsa, uygulama bununla başa çıkacak şekilde kodlanabilir. Ancak jitter çok yüksek ise, uygulama bu durumu kontrol etmekte çok zorlanacaktır. Çünkü bir sonraki paketin ne zaman geleceği ile ilgili tahminleri genelde yanlış çıkacaktır. Bu gibi durumlarla başa çıkmak için genelde belirli bir tampon alan (jitter buffer) kullanılmaktadir.