original design manufacturer (ODM)

Başka bir firma için markalı bir ürün tasarlayan ve üreten şirketlere verilen genel isimdir. Üretimi standartlarını siparişi veren firma belirler. Örneğin Dell, HPE, Lenovo, IBM, EMC, Huawei, Nutanix ve benzeri pek çok marka kendi fabrikalarında kendi tasarladıkları ürünleri üretip markalarını yapıştırarak satarlar. ODM şirketleri (Örneğin Quanta Computer, Wistron Group/Wiwynn, Inventec Corporation, ve Compal Electronics) ise bir marka veya müşteriden gelen talep doğrultusunda ürünler tasarlar, üretir ve müşterisine teslim ederler.

ODM ile OEM çok karıştırılabilir. Eğer biz bir ürün üreteceksek ve bu ürün için gerekli parçalardan bir tanesini tasarımı bitmiş olarak ve pek çok farklı müşteriye bu ürünü satan bir tedarikçiden alırsak, aldığımız bu tedarikçiye Originial Equipment Manufacturer OEM denir.

OEM ayrıca bilişim sektöründe daha çok markalı bir ürün için markasız alternatif olarak özetlenir. Örneğin X marka bir sunucu için X marka bir RAM 1000$ iken OEM üretilen RAM 350$ olabiliyor. OEM aslında bir nevi tasarlanmış bir ana ürünün yan ürünü olan parça temini yapan firmaların ürünlerine verilen genel isimdir.

Birde Original Equipment Supplier OES vardır ki o da, OEM bir üreticinin bize özel tasarım yaparak ürettiği ürünlere yada tedarikçilere verilen isimdir. Genel ise OEM, bize özel ise OES, tasarımı, özellikleri, isterleri bize ait sadece üretimi başka yerde ise ODM olarak özetlenebilir.