sandbox

Aslında sandbox denilince ilk akla google arama motorunun yeni internet sitelerinin olgunlaşması için çıkardığı bir filtreleme akla gelsede benim bu sözlük kaydındaki amacım güvenlik sektöründe kullanılan sandbox kavramı olacaktır.

 

Evet güvenlik sektöründe özellikle anti virüs ve benzeri yazılımların yeni sürümlerinde bu kavramdan bahsedilmektedir. Bu kavramın temel amacı bilgisayarların internet üzerinden gelecek tehtidlere karşı korumaktır.

 

Avast firmasının yorumu aynen aşağıdaki gibidir;

 

 

"Sandbox, kullanıcılara tamamen yalıtılmış bir bilgisayarda, tarayıcı kullanmayı mümkün kılarak, gerçek bilgisayarın zarar görmesini engeller. Sandbox programı virüslenirse, otomatik olarak kapanır ve ana bilgisayarı zararlı yazılımdan korur. Sanallaştırma teknolojisi, ortak ağlarla kısıtlıdır."

 

Bilgisayarlara bulaşan virüslerin nerede ise %80 inin browser aracılığı ile bulaştığını düşünürsek gerçekten önemli bir teknolojidir.

Bu teknoloji günümüzde kullanılan pek çok popüler browser ile çalışmaktadır. Yine sandbox içerisinde çalıştırılan uygulamaların ekran görüntüsü ve video alımı engellendiği için güvenlik daha üst bir seviyeye çekişmiştir.