SRDF

Symmetrix Remote Data Facility (SRDF) EMC Symmetrix storage ünitelerinin iş sürekliliği ve disaster recovery çözümü olarak yer almaktadır. SRDF storage üniteleri arasında belirlenen LUN’ların realtime birden fazla kopyasının saklanması amacıyla kullanılan teknolojidir. Cluster Enabler uygulaması ise SRDF ile oluşturulan sürekli yapının konfigürasyonu ve Microsoft Failover Cluster sistemleri ile entegrasyonunu sağlayan eklentidir. EMC CE;  EMC’nin SRDF teknolojisi ile MS Cluster Servisini birbirine yapıştıran tutkal diyebiliriz.

 

SRDF/S  senkron ve asenkron olmak üzere iki modda çalışabilir. Senkron çalışması durumunda replikasyonun kaynağı olan volume’e yapılmak istenen değişiklik eş zamanlı olarak hedef volume’a yapılır. SRDF/S olarak adlandırılan bu çalışma şeklinde kaynak ve hedef volume her zaman eşittir.

SRDF/A Asenkron çalışma durumunda kaynak volume’a yapılan değişiklikler anlık olarak yapılır ve hedef volume’e gecikmeli olarak aktarılır. Bu çalışma modeli iki storage ünitesi arasında kaliteli, gecikmesi düşük bir hat bulunamaması durumunda tercih edilmektedir.