MVP Microsoft Most Valuable Professional

Kelime anlamı Microsoft’un En Değerli Profesyonelleri (MVP’ler) olan MVP' lik Microsoft tarafından bilişim uzmanlarına verilen bir ünvandır. Bu ünvanı hak etmek için bilişim uzmanlarının öncelikle Microsoft' un bir veya birden çok teknolojisi konusunda uzman olması , bu uzmanlığını gönüllü bir şekilde paylaşıyor olması ve birazda sektörde sözüne güvenilir popüler bir sistemci olması gerekiyor. Son iki madde şart değil ama olursa tercih sebebidir çünkü sonuç olarak MVP ler Microsoft' un ürünlerine hakim ve bu ürünlerin piyasadaki bilinirliğini ve itibarını arttıran uzmanlardır. Tanınmış olmaları ve sektörde güvenilir bir kişi olarak tanınmaları önerilerini güçlendirecektir. Bunların yanında ender de olsa bu şartlara uymayan kazalar olabiliyor ancak bu insanlara bakıp tüm MVP programı ve değerli MVP arkadaşlarımız için yorum yapmak çok doğru olmayacaktır.

MVP olduktan sonra her sene bu ünvanı korumak için aynı şekilde paylaşımlara devam etmek zorundasınız. Ayrıca MVP lik için bir sınav yoktur bunun taktirini MVP lideri olan kişi veriyor ve tabiki bunada yukarıda yazdığım gibi hak etmeniz durumunda yardımcı olabiliyor. Size gönderdiği bir formu dolduruyorsunuz ve bu yurt dışında değerlendirildikten sonra onaylanması halinde mvp oluyorsunuz. Şu anda Türkiyede bu işlerden sorumlu bakan Baransel DOĞAN dır :)

bknz ;  http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=148&kelime=Baransel-DOgAN


MVP'ler teknoloji konularına göre seçilir. Benim konularım olduğu için Forefront ve System Center MVP'lerini çok severim:)

Hakan Uzuner & Gökhan Şenyüz --> Forefront

Alper Önsoy --> SCOM

Ediz Öztürk --> SCCM

Fatih Karaalioğlu --> DPM