HBA (Host Bus Adaptör)

Veri yolu bağdaştırıcısı olarak adlandırılan bu kartlar sayesinde serverlarımızı harici disk üniteleri ve yedekleme üniteleri ile bağlantısını çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmemiz için geliştirilmiş hızlı veri yolu bağlantı kartlarının genel isminin kısaltılmış halidir.
Günümüzde fiber veriyolunu kullanan HBA kartlarını daha çok kullanmaktayız ve görmekteyiz. 
Bir çok server donanım ürünü üzerinde fiber portlu HBA artık standart bir parça olarak görülüyor.

Kullanım Yerleri Alanları:
Bir server’ımızda çok büyük kapasiteli bir disk ihtiyacımız olduğunda mesela 10TB bunu server üzerindeki disk portlarına disk bağlayarak sağlayamıyorsak bu büyüklükteki kapasiteyi bu server’a sağalayabilecek olan bir disk ünitesi ile bağlantısını sağlamalıyız.
Server üzerine bir adet HBA kartı (fiber, scsi) takarak büyük kapasiteli disk alanlarını bize sağlayacak olan storage ünitesi ile haberleşeceği fiber portlu network ürününe(SAN Swich) bağlamalıyız.
Disk ünitesinde bu bağlantının kullanacagı 10TB disk alanını açarak server’ımızı bağladığımız HBA kartının WWN (World Wide Name) numarasına bu alana erişim izni vererek disk alanını kullanmasını sağlayabiliriz.
Bu işlemden sonra server’ımızın disk management bölümüne girdiğimizde 10TB disk alanını sanki server’a  direk fiziksel olaak bağlı disk alanları gibi görebilir kullanıma alabilirsiniz.