MPLS ( multi protocol label switching )

MPLS sözlük anlamı olarak birden fazla protokolün etiketlenerek anahtarlanması anlamına gelmektedir. Temel olarak ağda yapılacak veri transferlerinin hızlandırılması adına Layer 2 ve Layer 3 seviyiyelerinin birleştirerek ağ içinde transfer edilen paketlere MPLS etiketleri vererek önceliklendirme, yol atama vb.. sistemler ile ağ üzerinde yükek performans ve hızlı iletişim sağlanmasıdır.

Sözlük anlamı dışında sistemin temel kullanılınımı hizmet alıcıya kapalı bir extra ya da intranet sunmak merkez ya da nokta bağımsız veri iletişim sürekliliği sağlamktır. MPLS sistemini temel VPN sisteminden ayıran en büyük özelliği noktaların birbirleri arasında iletşim kurmak için nokta dan noktaya tünellemeye ihtiyaç duymamalarıdır. MPLS sisteminde taşıyıcı omurga üzeinde yapılan yol tarifleri ile her bir nokta merkez bağımsız diğer bir noktaya ulaşabilmektedir. MPLS sistemi kendi içinde QoS ve paket yönlendirme özelliğine sahiptir bu şekilde paketler bir nokta dan diğer bir noktaya ulaşım sırasında önceliklendirilebilir. A noktasından B noktasına yapılacak bir istek ya da istek karşılığı cevap durumunda cevabın ya da isteğin gerekli noktaya ulaşması için en kısa yol hesaplanarak latency süreli oldukca düşürülebilir doğru orantılı olarak hizmet olarak alınmış olan Data Rate oranı en efektif şekilde kullanılabilir.

MPLS için bilinmesi gereken yapının güvenlik değil ( extra ya da intranet olmasından dolayı doğal bir güvenlik sistemine sahiptir ), çok noktalı yapılarda sistemin daha efektif ve kesintisiz olarak kullanılmasının hedef seçilmesidir.

MPLS sistemi herhangi bir özel bağlantıya ihtiyaç duymamaktadır. aDSL, vDSL, g.HDSL, 3G, Metro Ethernet gibi günümüz popüler bağlantıları yapıya dahil edilebilirler. Aynı anda birden fazla farklı bağlantı yapıya dahil edilebilir yedekli ya da Load Balance şeklide ( uç ve omurga cihazlarının desteklemesi durumunda ) kullanılabilir.