page file

Windows işletim sistemlerinde çalıştırdığımız programlar varsayılan olarak fiziksel hafıza çiplerimize yüklenir ( RAM ). Ancak fiziksel hafızamızın yetersiz kaldığı durumlarda işletim sistemi üzerinde çalıştırdığımız programların kararlı yapısı bozulur. Örneğin eğer fiziksel ram miktarını biterse programlar birden kapanabilir. Bu ve benzeri sorunların yaşanmaması için sistem bellek dolduğu anda bellek içerisinde olan ancak kullanılmayan verileri hard disk üzerinde page file ismi verilen dosyaya kayıt eder ve bu sayede kilitlenmeleri engeller. İhtiyaç duyulduğunda ise tekrar buradan geri yükler.

Ayrıca bazı programlar artık kendi direk olarak kullandığı datanın bir kısmını page file üzerine bir kısmını ram' e yazmaktadır, yani yazılımcı okuma / yazma hızı önemli olmayan verileri page file üzerinde tutarak daha az ram kullanmasını sağlamaktadır programının.

Unutmayın ki fiziksel ram' lar HDD lere göre çok hızlı olduğu için page file üzerinden çalışan yazılımlarda yavaş çalışacaktır ( ancak yazılımlar zaten okuma yazma hızı önemli olan verileri page file içerisinde tutmaz )


İşletim sisteminde fiziksel bir RAM bellek uzantısı gibi kullanılan Hard disk üzerindeki disk alanı.Sanal bellek olarakta ifade edilir.